Z "psího" života
 
Expedice č.2 - Budislavská rozhledna 

Expedice č.1 - po stopách posledního vlka na Vysočině

Celá věc se má tak. Minulý rok jsem dostala k narozeninám velký turistický atlas České Republiky. A tak si v něm občas listuji a říkám si, tady by to mohlo být pěkné a o list dál zase to samé. Jsou prázdniny, a tak jsme si řekli, že se pokusíme každou neděli někam vyrazit. A protože mám moc ráda Vysočinu, tak naše první rodinná expedice měla být právě tam. Při hledání v mapě kam vyrazit, mi padl do oka nápis - místo zastřelení posledního vlka na vysočině. V tu ránu jsme si vzpomněla na článek Jaroslava Monte Kvasnici o jeho výpravě na toto místo, který se mi velmi líbil a bylo rozhodnuto.

Takže jsme se v neděli 8.7.2007 sbalili a vyrazili na naši první rodinnou expedici. Její členové byli máma , táta , Jirka , Lady a Eri . Za výchozí místo jsem vybrala obec Odranec . Z Odrance jsme vyrazili po žluté  na vrch Metodka ( 788 m.n.m.) kde je památník zastřeleným partyzánům, pěkné posezení, ale především nádherný výhled do krajiny. A protože ten den byla výborná viditelnost, tak jsme měli obzor zakončen až Jeseníky a Orlickými horami. V okolí bylo hodně kamenic, tak se asi nikomu nevyplatilo tam sekat trávu. Ta měla nádhernou barvu, no prostě idylka. K místu našeho cíle jsem dorazily asi po dvou kilometrech . Původně jsem měla starost, že jej nenajdeme, protože na mapě leželo mimo cestu a tedy i žlutou značku. Ale jak to vypadá, tak je to vyhledávaný cíl výletů, protože žlutá se k němu uhýbá. Samotné místo označuje malý památníček s popisem události . Tak jsem se tam pěkně vyfotily a vydali se na cestu  zpět.  

Pro ty kdo se by tam chtěli také podívat. Délka okruhu ( z Odrance nejprve po žluté a pak po modré) byla asi 10 km. Většina trasy vede lesem jen ze začátku je to loukami a kousíček přes vesnici. A malé upozornění pro rodiče s malými dětmi.  My jsme to jeli s kočárem, ale bylo to jen tak tak. Takže krosna či jiné nosidlo na děti by bylo lepší.

Psí "pomocníci"

Pes je po staletí průvodcem i pomocníkem člověka. Nejinak je tomu u naší smečky. A protože se všichni zhlédli v mém povolání, tak i jejich nejčastější "pomoc" se týká zahrady. No však se podívejte. ( Po najetí myší nad obrázek, se objeví komentář. )

Mezi nejoblíbenější činnosti patří trhání jablek.

 

Prezentace loveckých psů Svojanov 28.10.2006

    Na konci října se na mne obrátil pan Matějka - předseda OMS Svitavy, zda bych nechtěla představit naše plemeno na Dni Sv. Huberta na hradě Svojanov. A tak jsem v sobotu "nalodila" do našeho autíčka mamku, Jiříka, kočár a samozřejmě psy - Xitu a Eri a vyrazili jsem. Na Svojanově se sešla početná skupina loveckých psů. VI. FCI skupinu ještě zastupoval bígl a alpský jezevčíkovitý brakýř.  A tak krom toho, že jsem se dozvěděla hodně zajímavých informací o jiných plemenech i konkrétních jedincích, tak jsme si užili nádherný slunečný podzimní den na romantickém místě. 

 

Z výstavy v Brně 11.2.2006

Caltha Olaska a Dryas Olaska    

 

Výlet na zámek Kuks

Těsně před prázdninami se mohli žáci naší školy zúčastnit kurzu kreslení, který se koná vždy na nějakém zajímavém místě. V letošním roce to byl právě zámek Kuks. A protože jsem tam ještě nikdy nebyla tak jsem se rozhodla, že se za nimi vypravím na výlet i s pesany. Po prohlídce známých soch od Matyáše Brauna jsme se pokochali nádherným schodištěm na druhé straně údolí. Škoda jen že není zasazeno do peknějšího okolí . Ale ten nejhezčí zážitek nás teprve čekal. A to sice procházka Betlémem, což je soubor soch umístěných v lese kousek od Kuksu. Jedním z výjevů je i plastika Sv. Huberta a s ním i jeho loveckých psů - honičů. Kdo ví jaké to bylo plemeno? ( Podle mně zcela určitě Švýcarští honiči. Prý je vlastnili šlechtici po celé Evropě tak proč ne i Belgický biskup.) Nicméně na chvíli měl Sv. Hubert o dva psy víc. Callu a Kosťu, ale zaujala jiná plastika - kašna, či pramen. Calla byla opatrnější ale Kosťa se do ní vrhl po hlavě . Na závěr nám oba v dobrém rozmaru zapózovali a jelo se domů . A co říci závěrem? Sice vás se psy do zámku nepustí, ale i kolem je se na co dívat a tak vzhůru na výlet.

 

Tak nám konečně napadl sníh a my vyrazili na běžky . Co budu povídat byl to super výlet pro nás i pesany.
Silvestr 2005

Letošní silvestr jsme strávili opět v Pusté Rybné. Jen s tím rozdílem, že jsem měla dva psy - Lady a Kosťu , lidské osádky bylo také více a nebyl sníh. Takže místo skijöringu jsme se věnovali dogtrekingu . ( pokud se to tak dá v našem podání nazvat) A že bylo v některé dny i docela pěkně tak jsme se podívali  na Čtyři palice , Zkamenělý zámek, Perníčky a Lucký vrch.

 Fotky z oblastní výstavy v Náměšti na Hané.
Co to je za divné zvíře???
Z výletu do Toulovcových maštalí - Budislav